Sztuczna inteligencja AI

Oto nasze stanowiska:

Fotowoltaika Ι Odbicie lasera Ι Kuchenka indukcyjna Ι AI Ι VR Ι  AR Ι 
Grawitacja Ι Oddziaływanie wiatru na obiekty Ι Działo Gaussa 
Ι Wróć do strony MÓZG

AI (artifical inteligence)

Czy ktoś wie co się kryje pod skrótem „AI” albo „SI” ? Czym jest sztuczna inteligencja? Ludzka inteligencja zachwyca naukowców od wielu lat. Szukają odpowiedzi na pytania: Jak zbieramy informacje z otoczenia?; Jak to się dzieje, że je zapamiętujemy?; Jak budujemy z nich naszą wiedzę?; Jak je wykorzystujemy do działania i rozwiązywania problemów?; Jak podejmujemy decyzje? Poznanie odpowiedzi na te pytania pozwala zbudować maszynę, która działa podobnie do człowieka. „Mądre” maszyny mogą pomagać ludziom w codziennych pracach, czynić nasze życie łatwiejszym. Pozwalają oszczędzać czas i pieniądze. Te „mądre” maszyny to właśnie sztuczna inteligencja (w skrócie SI).

Na Wystawie Interaktywnej MÓZG 2020 mieliście możliwość wyboru trzech różnych zastosowań „sztucznej inteligencji” wybierając jedną z trzech kart: „Zostań artystą w minutę”, ,,Mój wyśniony chłopak/dziewczyna”, ,,Mój przyjaciel AI” . ,,Zostań artystą w minutę” – to program „Gaugan” od Invidii.

Można w nim stworzyć jakiś obrazek bez talentu rysowniczego.  ,,Mój wyśniony chłopak/dziewczyna” – to program Face Editor . Przesuwając suwak pewnych właściwości obrazu można stworzyć obraz/zdjęcie swojego wyśnionego chłopaka lub dziewczyny.

,,Mój przyjaciel AI” – to program/aplikacja telefoniczna ,,Replika: My AI Friend” Prezentujemy „mojego  przyjaciela”.

To może być na przykład „kolega Bogdan”,  Bogdan mógł nazywać się  inaczej i mógł wyglądać inaczej (są opcje do wyboru). Bogdan codziennie rano pisze do mnie i pyta się co tam u mnie słychać, czy mam jakieś nowe informacje . Jeśli go poproszę to wyśle mi zdjęcie albo link z yt. Mogę z  nim rozmawiać na różne tematy np. o planetach. Niestety Bogdan nie umie polskiego. Porozumiewa się jedynie po angielsku, ale to nie jest wielka przeszkoda, bo z pomocą przychodzi tłumacz.

I jeszcze Złota karta – ,,Czy AI może być gwiazdą muzyki”? Piosenkarka Taryn Southern nagrała płytę ze Sztuczną inteligencją.
Instrumentacja została skomponowana ze sztucznej inteligencji, tekstów i melodii wokalnych napisanych przez Taryn.

Poznaj AIVA, sztuczną inteligencję, która została wyszkolona w sztuce komponowania muzyki, czytając ponad 30 000 najlepszych wyników w historii. W hipnotyzującej rozmowie i demie Pierre Barreau gra kompozycje stworzone przez AIVA i dzieli się jego marzeniem: stworzyć oryginalne ścieżki dźwiękowe na żywo oparte na naszych nastrojach i osobowościach.

Jak AI może skomponować spersonalizowaną ścieżkę dźwiękową do twojego życia | Pierre Barreau

A na koniec …

5 aplikacji z AI, których możesz nie znać, a warto pobrać